Narzędzia wykorzystywane w inteligentnych systemach transportowych w logistyce miejskiej
Main Article Content
Słowa kluczowe
:
inteligentne systemy transportowe, transport, smart cities
Abstrakt
Miasta są wielkimi obszarami z licznymi zabudowaniami, pomiędzy którymi przebiega rozbudowana infrastruktura drogowa. Żyje w nich społeczeństwo, które by móc funkcjonować, musi się przemieszczać. Potrzeba przemieszczania się połączona z dużym zagęszczeniem ludności w mieście powoduje duże natężenie ruchu – zwłaszcza ruchu drogowego. Poprawa płynności ruchu drogowego oraz zmniejszenie kongestii drogowej umożliwia zastosowanie inteligentnych systemów transportowych w logistyce miejskiej. Celem artykułu jest przedstawienie narzędzi stosowanych w inteligentnych systemach transportowych logistyki miejskiej. Zastosowana metodologia badawcza to opracowanie schematu, w którym przypisano poszczególne narzędzia ITS dla odpowiedniego ogniwa otoczenia transportowego. W związku z rosnącymi wymaganiami osób podróżujących przy pomocy komunikacji miejskiej, ważnym elementem jest telematyka. W artykule przedstawiono narzędzia, jakie pasażerowie obiektu badawczego mogą użytkować i tym samym podróżowanie staje się efektywniejsze i wygodniejsze. Zastosowanie odpowiednich narzędzi inteligentnych systemów transportowych to nie tylko postępowanie zgodnie z zasadami prawidłowego i efektywnego funkcjonowania obszarów logistyki miejskiej, ale również zwiększony komfort podróżujących oraz poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Badania nad zwiększeniem przepustowości w miastach to istotny temat w logistyce miejskiej. Potrzeba prowadzenia badań nad aglomeracjami miejskimi wynika z systematycznego zwiększania się zapotrzebowania do efektywnego przemieszczania się osób w aglomeracjach miejskich. Zakres podmiotów to wąską grupa badawcza, jednakże wskazane elementy należące do inteligentnych systemów transportowych przekładają się na możliwość wykorzystania w większości aglomeracji miejskich.
Article Details
Jak cytować
Giera, J., Kulińska, E., & Mac, M. (2021). Narzędzia wykorzystywane w inteligentnych systemach transportowych w logistyce miejskiej. Ekonomika I Organizacja Logistyki, 6(4), 21–33. https://doi.org/10.22630/EIOL.2021.6.4.26
Statystyki
Downloads
Download data is not yet available.
Rekomendowane teksty
Podobne artykuły
- Anetta Zielińska, Analiza ryzyka jako element zarządzania bezpieczeństwem w łańcuchu dostaw , Ekonomika i Organizacja Logistyki: Tom 6 Nr 3 (2021)
Możesz również Rozpocznij zaawansowane wyszukiwanie podobieństw dla tego artykułu.
Inne teksty tego samego autora
- Małgorzata Dendera-Gruszka, Ewa Kulińska, Lilianna Wojtynek, Analiza ryzyka usług logistycznych na podstawie audytu logistycznego na przykładzie wybranego przedsiębiorstwa , Ekonomika i Organizacja Logistyki: Tom 2 Nr 1 (2017)
- Sandra Duda, Ewa Kulińska, Dariusz Masłowski, Analiza i ocena giełd transportowych w wybranej firmie z branży TSL , Ekonomika i Organizacja Logistyki: Tom 5 Nr 4 (2020)
- Julia Giera, Anna Korczak, Ewa Kulińska, Zarządzanie ryzykiem w magazynowaniu wyrobów gotowych , Ekonomika i Organizacja Logistyki: Tom 2 Nr 4 (2017)
- Ewa Kulińska, Małgorzata Dendera-Gruszka, Liliana Wojtynek, Sytuacja polskich przedsiębiorstw na rynku usług transportowych , Ekonomika i Organizacja Logistyki: Tom 3 Nr 1 (2018)
- Justyna Suchan, Ewa Kulińska, Zastosowanie narzędzi logistycznych w budownictwie mieszkaniowym , Ekonomika i Organizacja Logistyki: Tom 2 Nr 3 (2017)
Licencja

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe.