Znaczenie ekologistyki w gospodarce i w działalności firm logistycznych

Main Article Content

Bartosz Szprenglewski


Słowa kluczowe : ekologistyka, środowisko, logistyka, transport, opakowania, recykling
Abstrakt
Zanieczyszczenie środowiska naturalnego jest następstwem rozwoju przemysłowego i społecznego, a także gwałtownego wzrostu liczby ludności. Są to główne problemy, z którymi musi się uporać ludzkość XXI wieku. Degradacja środowiska naturalnego coraz bardziej zagraża ludzkiej egzystencji. Stąd współczesne organizacje ekologiczne funkcjonujące na globalnym rynku podejmują różną aktywność ukierunkowaną na działania ekologiczne, przez co stymulują kreowanie, ale same również osiągają przewagę konkurencyjną. Celem pracy jest pokazanie zależności między ekologią a logistyką oraz nowoczesnego podejścia do zagadnień ekologistyki w gospodarce. Ponadto w publikacji przedstawiono najistotniejsze elementy związane z problematyką ekologistyki. Autor artykułu ma na celu przedstawienie odbiorcy możliwości redukowania marnotrawstwa związanego z oszczędzaniem surowców wtórnych i dążenie do ich zagospodarowania zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Autor pracy wskazał również przykłady przedsiębiorstw, które wprowadzają dobre praktyki w zakresie rozwiązań proekologicznych. Materiał źródłowy stanowią obowiązujące w zakresie ochrony środowiska regulacje prawne i przegląd aktualnej literatury w zakresie ekologistyki.

Article Details

Jak cytować
Szprenglewski, B. (2019). Znaczenie ekologistyki w gospodarce i w działalności firm logistycznych. Ekonomika I Organizacja Logistyki, 4(1), 79–90. https://doi.org/10.22630/EIOL.2019.4.1.7
Bibliografia

Biedronka unowocześnia flotę transportową i rozwija logistykę, 2017, [źródło elektroniczne] https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykul/biedronka-unowoczesnia-flote-transportowa-i-rozwija-logistyke [dostęp: 13.04.2019].

Brzeziński A., Rezwow M., 2007: Zrównoważony transport – ekologiczne rozwiązania transportowe, SSW Collegium Balticum, Szczecin.

Dyrektywa Rady z dnia 15 lipca 1975 r. w sprawie odpadów (75/442/EWG).

Folmer H., Gabel L., Opschoor H. 1996: Ekonomia środowiska i zasobów naturalnych. Wydawnictwo Krupski i S-ka, Warszawa.

Gołembska E., Szymczak M., 2004: Logistyka międzynarodowa, PWE, Warszawa.

https://tks-trans.pl [dostęp: 13.04.2019].

IKEA i ochrona środowiska, 2016, [źródło elektroniczne] https://www.green-projects.pl/ikea-ochrona-srodowiska [dostęp: 13.04.2019].

Korzeniowski A, Skrzypek M., 1999: Ekologistyka zużytych opakowań, ILiM, Poznań.

Korzeń Z., 2001: Ekologistyka, ILiM, Poznań.

Michniewska K., 2013: Logistyka odzysku w opakowalnictwie, Difin, Warszawa.

Paprocki W., 1997: Logistyka w obsłudze procesów utylizacji, SGH, Warszawa.

Raben po drodze z ekologią – kampania społeczna eco2way, 2018, [źródło elektroniczne] https://polska.raben-group.com/aktualnosci/news/raben-po-drodze-z-ekologia-kampania-spoleczna eco2way/ [dostęp: 13.04.2019].

Skowronek C., Sarjusz-Wolski Z., 2003: Logistyka w przedsiębiorstwie, PWE, Warszawa.

Szydłowski C., 2015: Rola ekologistyki w zarządzaniu odpadami w mieście, Acta Scientifica Academiae Ostroviensis. Sectio A, Nauki Humanistyczne, Społeczne i Techniczne, Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim, 29–45.

Szołtysek J., 2009: Podstawy logistyki miejskiej, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Katowicach, Katowice.

Szymonik A., 2013: Ekonomika transportu dla potrzeb logistyka, Difin, Warszawa.

Statystyki

Downloads

Download data is not yet available.